Czy programowania można nauczyć się samemu?

Bardzo często, a szczególnie w programowaniu, słyszy się że ktoś jest samoukiem, jednak kim w rzeczywistości jest taka osoba?
Według definicji, to osoba która uczy się czegoś samemu, czy w takim razie można nauczyć się czegoś samemu, patrząc pod kątem programowania?
Według mnie nie, a dlaczego? Zapytajcie dowolnej osoby która twierdzi że nauczyła się wszystkiego sama, skąd brała wiedzę na ten temat?. Powie wam, że brała wiedzę z różnego rodzaju dokumentacji, książek, poradników itd, jednak uważa się za samouka, ponieważ nie miała nauczyciela. Czy naprawdę ta osoba nie miała nauczyciela?
Łącząc te wszystkie elementy można znaleźć 2 wspólne cechy
  • Nie było bezpośredniego kontaktu z nauczycielem
  • Ktoś wcześniej musiał to stworzyć (książka nie napisała się sama, poradnik nie powstał sam itd)
Z jednej strony taka osoba ma prawo powiedzieć że uczyła się sama, ponieważ nie było nauczyciela (jak np w szkole) który zmuszał ją, do zaglądania do pewnych tematów, ta nauka wymagała od niej samodyscypliny, przez co ma prawo czuć się lepsza od osób, mających nauczyciela mówiącego co i kiedy należy zrobić.

Z drugiej strony, ta osoba też miała nauczyciela, jednak nie jednego który przekazywał prawie całą wiedzę w danej tematyce, tylko mnóstwo osób - każdy od bardzo małej części. Wymagało to od tej osoby szukania nauczycieli, to nie nauczyciel szukał sposobu w jaki dobrze przekazać wiedzę, tylko nasza osoba szukała nauczyciela, który dobrze przekaże wiedzę na określony temat.
To kolejny powód przez który nasza osoba może czuć się lepsza, ponieważ w zdobywaniu wiedzy musiała być bardziej samodzielna od osób, które dostawały wszystko od jednego nauczyciela, idąc z góry ustalonym i kompletnym planem nauczania.

Podsumowując nie jesteśmy w stanie nauczyć się programowania samemu, ponieważ za każdym źródłem wiedzy stoi druga osoba. Możemy jednak w dużym stopniu zarządzać tym, skąd będziemy brać naszą wiedzę, nie musimy ograniczać się do jednego nauczyciela, do każdego tematu, możemy szukać osobnego źródła, które wytłumaczy je w jak najlepszy sposób.
Biorąc pod uwagę to, że nikt nie jest dobry we wszystkim możemy łatwo zauważyć że ucząc się z różnych źródeł, nasza wiedza będzie dużo lepszej jakości.
Takie rozwiązanie ma jednak pewną wadę, a dokładniej - wymaga samodyscypliny, to my musimy znaleźć odpowiedź na nasze pytanie, a nie nauczyciel.

Komentarze

  1. To tak jak z ołówkiem Friedmana - nie możesz go samemu zrobić, nawet jeśli coś samemu zmajstrujesz i tak będziesz mimowolnie współpracował z milionami innych osób

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak komentować kod i nazywać zmienne?

Jak planować projekt by się nie zniechęcić?